All Products
-
HW-CMM Connectors/HW-M80 Connectors Micron-D Connectors
-
Rectangle Electrical Connectors
-
MIL-DTL-38999 I&II&III&IV D38999 Series Military Circular Connectors
-
MIL-DTL-26482 I &II MS26482 Series Bayonet Circular Connectors
-
Fiber Optic Connector
-
Russian Standard Series Connector
-
Circular Electric Connector Y Series
-
HSB Series High Density Connector
-
FQ Series Waterproof Circular Connectors
-
Custom Connectors ODM& OEM
-
Connector Spare Parts
-
Steve JobsWish your company better and better!
Contact Person :
Mike Huang
Phone Number :
17749510873
Keywords [ connector parts ] match 1344 Products.
MIL-DTL-38999 Series Ⅰ,Ⅱ,And Ⅲ Connectors , M85049/38-17W
| Voltage Rating: | 500V |
|---|---|
| Endurance: | 500 Cycles |
| Operating Temperature: | -55°C To +125°C |
MIL-DTL-38999 Series Ⅰ,Ⅱ,And Ⅲ Connectors , M85049/38-21W
| Shell Size: | 09, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25 |
|---|---|
| Voltage Rating: | 500V |
| Endurance: | 500 Cycles |
MIL-DTL-38999 Series Ⅰ,Ⅱ,And Ⅲ Connectors , D38999/24WD35PLN D38999 Series Ⅲ
| Plating: | Olive Green Cadmium Plating |
|---|---|
| Type Of Connector: | Jam Nut Receptacle |
| Contact: | Copper Alloy With Gold Plated |
HW-CMM Connector, HW-222S06M11,2mm Pitch.
| MECHANICAL: | Mechanical Operations:Up To 2500 Cycles Contact Inssertion And Withdrawal Force:2 N Max./0.2n Min.oer Ciontact Contact Retention In Insulator:10 N Min Contact Replacement In Insulator:3 Cycles |
|---|---|
| P.C.LF CONTACTS(Female):: | Body:copper Alloy/Ni+Au 0,2 µ Socket:berylliumcopper/Ni+Au>1,25 µ |
| INSULATOR:: | Special PPS UL 94-V0 |
HW-CMM Connector, HW-222S02M16-0303-4310,2mm Pitch.
| MECHANICAL: | Mechanical Operations:Up To 2500 Cycles Contact Inssertion And Withdrawal Force:2 N Max./0.2n Min.oer Ciontact Contact Retention In Insulator:10 N Min Contact Replacement In Insulator:3 Cycles |
|---|---|
| P.C.LF CONTACTS(Female):: | Body:copper Alloy/Ni+Au 0,2 µ Socket:berylliumcopper/Ni+Au>1,25 µ |
| INSULATOR:: | Special PPS UL 94-V0 |
MIL-DTL-38999 Series Ⅰ,Ⅱ,And Ⅲ Connectors , M8504938-17W
| Number Of Contacts: | 20-60 |
|---|---|
| Shell Size: | 9-24 |
| Voltage Rating: | 500V |
Tail accessories (suitable for GJB599 III series connectors),J1784A/38-13W.
| Type Of Connector: | Shielding Plug |
|---|---|
| Contact: | Copper Alloy With Gold Plated |
| Plating: | Olive Green Cadmium Plating |
Tail accessories (suitable for GJB599 III series connectors),J1784A/38-17W.
| Type Of Connector: | Shielding Plug |
|---|---|
| Contact: | Copper Alloy With Gold Plated |
| Plating: | Olive Green Cadmium Plating |
J599A8/20WB02N Optical Fiber Connector
| Tensile Strength: | ≥68N (φ2mm Cable) |
|---|---|
| Insertion Loss: | ≤0.5dB |
| Temperature: | -55℃~+125℃ |
MIL-DTL-38999 Series Ⅰ,Ⅱ,And Ⅲ Connectors, M85049/88-13N03
| Number Of Contacts: | 20-60 |
|---|---|
| Shell Size: | 9-24 |
| Voltage Rating: | 500V |

