-
HW-CMM Connectors/HW-M80 Connectors Micron-D Connectors
-
Rectangle Electrical Connectors
-
MIL-DTL-38999 I&II&III&IV D38999 Series Military Circular Connectors
-
MIL-DTL-26482 I &II MS26482 Series Bayonet Circular Connectors
-
Fiber Optic Connector
-
Russian Standard Series Connector
-
Circular Electric Connector Y Series
-
HSB Series High Density Connector
-
FQ Series Waterproof Circular Connectors
-
Custom Connectors ODM& OEM
-
Connector Spare Parts
-
Steve JobsWish your company better and better!
Rectangular Electrical Connectors HW-42ZK291-P2-261
| Operating Temperature | -55℃~+155℃ | Insulator | PPS |
|---|---|---|---|
| Shell | Aluminum Alloy Nickel Plating | Mating Times | 500 Cycle |
| Contact Resistance | ≤15mΩ | Inner Conductor | Copper Alloy Gold Plating |
| Highlight | Rectangular Electrical Connectors HW-42ZK291,Rectangle Electrical Connectors P2-261,HW-42ZK291 Electrical Connectors with warranty |
||
Rectangular Electrical Connectors HW-42ZK291-P2-261
HW-42ZK291-P2-261
The product has the advantages of high density, lightweight and miniaturization, which can realize the reliable interconnection of the electrical circuit system from cable to cable, cable to printed board, and between printed board and printed board.
The product can withstand strong vibration, shock and other harsh operating environment, especially suitable for the use of space, equipment lightweight has special requirements for the use of the occasion.
Specification:
| Technical characteristics | |
|---|---|
| Ambient temperature | -55 ℃ ~ +155 ℃ |
| Vibration | 10Hz~2000Hz
|
| Impact | 735m/s² 11ms |
| Electrical performance indicators | |
| Pressure resistance | 800V |
| Insulation resistance | ≥5000MΩ 100VDC |
| Contact resistance | ≤15mΩ |
| Rated current | 3A |
| Mechanical performance indicators | |
| Mechanical life | 500 plugging and unplugging times |
| Material and coating | |
| Shell | Aluminum alloy nickel plating |
| Insulator | PPS |
| Inner conductor | Copper alloy gold plating |
Drawings:
![]()
![]()
![]()
![]()
Product showing:
![]()
![]()
![]()
![]()

